هواپیمای بی‌سرنشین تک موتور ساخته شد
۲۹ام آذر ۱۳۹۶ سخنوری


تین‌نیوز | 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خبری اعلام کرده است، به‌تازگی هواپیمای بی‌سرنشین سبک‌تر و سریع‌تری ساخته‌شده که به‌جای فلپ، روی بال‌هایش سوراخ‌هایی دارد. این هواپیما با یک موتور جت در آسمان پرواز می‌کند.

به گزارش تین‌نیوز، بر اساس این خبر محققان سعی دارند هواپیمایی سبک‌تر، سریع‌تر و با شرایط نگه‌داری آسان‌تر بسازند. در همین راستا به نظر می‌رسد برای تولید چنین هواپیمایی می‌توان فلپ روی بال‌ها و دم هواپیما را حذف کرد.

 محققان این ایده را در مقیاس کوچک با همکاری دانشگاه منچستر انجام داده‌اند. نتیجه فعالیت آنان یک هواپیمای بی‌سرنشین به نام MAGMA UAV است که با یک موتور جت پرواز می‌کند.

بال‌های هواپیمای MAGMA UAV دارای مجموعه‌ای از سوراخ‌های باریک در لبه‌هاست.  بخشی از هوای اگزوز از موتور به این بخش هدایت‌شده و از سوراخ‌ها با سرعت مافوق صوت خارج می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان با کنترل میزان هوای خروجی از بال‌ها، هواپیمای بدون سرنشین را هدایت کرد.

همچنین در بخش عقب هواپیما هوای اگزوز از مسیری خمیده خارج می‌شود که به بدنه چسبیده نیست. به‌این‌ترتیب زاویه‌ای خاص با بدنه هواپیما ایجاد و سرعت آن را تعیین می‌کند.

به گفته شرکت تولیدکننده در ماه‌های آتی آزمایش‌های این هواپیما انجام خواهد شد. BAE قبلاً از این سیستم در بال‌های هواپیمایDEMON UAV  استفاده کرده است.
مطالب پیشنهادی