اکران فیلم جدید کلینت ایستوود در سینماهای آمریکا
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ سخنوری

سرویس سینمایی هنرآنلاین: “پنجاه طیف آزادی” (Fifty Shades Freed) از شرکت یونیورسال در سه روز اول اکران در بازار جهانی موفق ظاهر شد و ۱۳۶٫۹ میلیون دلار به دست آورد تا مجموع فروش سه فیلم این مجموعه سینمایی زنانه از مرز یک میلیارد دلار بگذرد و یکی از سودآورترین مجموعه‌های تاریخ این شرکت لقب بگیرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، “پنجاه طیف آزادی” در آمریکای شمالی به راحتی صدرنشین جدول فروش فیلم‌ها در آخر هفته شد و با ۳۸٫۸ میلیون دلار در رده اول قرار گرفت. این بهترین فروش افتتاحیه یک فیلم از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون است.

فروش سه روز اول “پنجاه طیف آزادی” در مقایسه با “پنجاه طیف تاریک‌تر”، فیلم قبلی مجموعه ۱۷ درصد کمتر بود که کاهش چشمگیری نیست. فیلم جدید در ۵۷ بازار در سطح بین‌المللی ۹۸٫۱ میلیون دلار به دست آورد و در ۵۷ بازار فیلم اول شد. بیشترین فروش افتتاحیه “پنجاه طیف آزادی” با ۱۰٫۸ میلیون دلار در آلمان بود و فیلم در بریتانیا و ایرلند (۸٫۸ میلیون دلار)، فرانسه (۸٫۷ میلیون دلار) و ایتالیا (۷٫۲ میلیون دلار) نیز موفق بود.

“پنجاه طیف خاکستری”، اولین فیلم مجموعه فوریه ۲۰۱۵ در تعطیلات آخر هفته روز ولنتاین با ۸۵٫۱ میلیون دلار فروش در بازار داخلی و ۲۴۲٫۴ میلیون دلار فروش در بازار جهانی کار خود را آغاز کرد. آن زمان کتاب‌های ‌ای. ال. جیمز در دنیا بسیار محبوب بودند. دو سال بعد، “پنجاه طیف تاریک‌تر” دنباله فیلم در اولین آخر هفته اکران در آمریکای شمالی ۴۶٫۶ میلیون دلار و در دنیا ۱۴۴٫۴ میلیون دلار فروخت. فیلم جدید در حالی به موفقیت تجاری دست پیدا کرده است که این روزها کتاب‌های ‌ای. ال. جیمز مانند سابق مورد توجه نیستند.

این سه فیلم برای یونیورسال بسیار سودآور بوده‌اند، بخصوص از این جهت که مجموع هزینه تولید سه فیلم بدون حساب هزینه بازاریابی ۱۵۰ میلیون دلار بوده است. در آمریکا ۷۵ درصد تماشاگران “پنجاه طیف آزادی” در اولین آخر هفته اکران زنان بودند. داکوتا جانسن و جیمی دورنان بار دیگر در نقش‌های آناستازیا استیل و کریستین گری ظاهر شده‌اند و جیمز فولی دوباره روی صندلی کارگردانی نشسته است.

انیمیشن خانوادگی “پیتر ربیت” (Peter Rabbit) و درام تروریستی “قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس” (The 15:17 to Paris) به کارگردانی کلینت ایستوود، دو فیلم دیگری هستند که از پنجشنبه پیش در سینماهای آمریکای شمالی روی پرده رفته‌اند.

Peter Rabbit

“پیتر ربیت”

انیمیشن زنده/کامپیوتری “پیتر ربیت” از شرکت سونی پیکچرز انیمیشن با حدود ۲۵ میلیون دلار فروش در ۳۷۲۵ سینم در رده دوم قرار گرفت. سینماروها در وبسایت سینمااسکور به فیلم درجه A- داده‌اند.

جیمز کوردون بجای خرگوش معروف قصه‌های بئاتریکس پاتر نویسنده بریتانیایی حرف زده است. داستان درباره پیتر ربیت یک خرگوش سرکش است که می‌کوشد به باغ سبزیجات یک کشاورز نفوذ کند. دونال گلیسن و رز برن دیگر صداپیشه‌های این فیلم به کارگردانی ویل گلوک هستند.

ایستوودِ پرکار با “قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس” به سینماها بازگشته است. فیلم جدید او از جمعه تا یکشنبه در ۳۰۴۲ سینما ۱۲٫۶ میلیون دلار به دست آورد و در رده سوم جدول قرار گرفت.

داستان فیلم ۲۱ اوت ۲۰۱۵ روی می‌دهد، زمانی که سه آمریکایی حمله‌ای تروریستی در تالیس – خط قطار سریع‌السیر بین‌المللی بین پاریس و بروکسل – را خنثی کردند. فیلم داستان زندگی آن‌ها را از دوران کودکی تا مجموعه‌ای از اتفاقات نامحتمل که به حمله منتهی شد، دنبال می‌کند.

این سه شامل آنتونی سدلر، الک اسکارلاتوس عضو گارد ملی ایالت اورگن و اسپنسر استون درجه‌دار نیروی هوای ارتش آمریکا هستند که در فیلم نقش خودشان را بازی می‌کنند. جنا فیشر، جودی گریر و ری کراسانی به همراه پل-میکل ویلیامز، برایس قیصر و ویلیام جنینگز در نقش این سه در جوانی، دیگر بازیگران “قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس” را تشکیل می‌دهند.

فیلم از روی کتاب “قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس: داستان واقعی یک تروریست، یک قطار و سه قهرمان آمریکایی” نوشته سدلر، اسکارلاتوس، استون و جفری ‌ای. استرن ساخته شده و فیلمنامه را دوروتی بلایسکال نوشته است.

منتقدان بسیار به فیلم تاخته‌اند و اکنون در وبسایت راتن تومیتوز تنها ۲۰ درصد آرای مثبت آن‌ها را به دست آورده که بدترین امتیاز دوران کاری ایستوود است. تماشاگران هم خیلی با “قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس” مهربان نبوده‌اند و در سینمااسکور به آن درجه B- داده‌اند.

The 15 17 to Paris

فیلم همزمان با آمریکای شمالی در ۲۳ بازار خارجی ۵٫۳ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش جهانی خود را به ۱۷٫۹ میلیون دلار رساند. ایستوود خود یکی از تهیه‌کنندگان پروژه است. او در سال‌های اخیر به ساخت فیلم‌های سینمایی از روی قهرمانان واقعی علاقه نشان داده است که نمونه آن دو فیلم بسیار پرفروش “تک‌تیرانداز آمریکایی” و “سالی” است.

فیلم‌های “جومانجی: به جنگل خوش آمدید” (Jumanji: Welcome to the Jungle) از شرکت سونی و موزیکال “بزرگ‌ترین شومن” (The Greatest Showman) با بازی هیو جکمن در رده‌های چهارم و پنجم جدول فروش قرار گرفتند. “جومانجی: به جنگل خوش آمدید” اکنون در دنیا ۸۸۱٫۸ میلیون دلار فروخته است و بدون حساب نرخ تورم بعد از “اسپکتر” و “اسپایدرمن: بازگشت به خانه” سومین فیلم پرفروش تاریخ سونی است.

جدول فروش فیلم‌ها در ایالات ‌متحده و کانادا (۹ تا ۱۱ فوریه ۲۰۱۸)


رتبه

عنوان فیلم

فروش جمعه تا یکشنبه (میلیون دلار)

تعداد سالن

متوسط فروش در هر سینما (دلار)

مجموع فروش (میلیون دلار)

بودجه (میلیون دلار)

هفته اکران

۱

“پنجاه طیف آزادی”

۳۸٫۸

۳۷۶۸

۱۰٫۲۹۹

۳۸٫۸

۵۵

۱

۲

“پیتر ربیت”

۲۵

۳۷۲۵

۶٫۷۱۱

۲۵

۵۰

۱

۳

“قطار ۱۵ و ۱۷ دقیقه به پاریس”

۱۲٫۶

۳۰۴۲

۴٫۱۴۲

۱۲٫۶

۳۰

۱

۴

“جومانجی: به جنگل خوش آمدید”

۹٫۸

۳۱۳۶

۳٫۱۳۳

۳۶۵٫۶

۹۰

۸

۵

“بزرگ‌ترین شومن”

۶٫۴

۲۳۷۳

۲٫۶۹۷

۱۴۶٫۵

۸۴

۸

۶

“دونده مارپیچ: درمان مرگ”

۶

۲۹۲۳

۲٫۰۵۳

۴۹

۶۲

۳

۷

“وینچستر”

۵

۲۴۸۰

۲٫۰۳۶

۱۷٫۱

۲

۸

“پست”

۳٫۵

۱۸۶۵

۱٫۸۷۷

۷۲٫۸

۵۰

۸

۹

“شکل آب”

۳

۱۷۸۰

۱٫۶۸۵

۴۹٫۷

۱۱

۱۰

“لانه دزدان”

۲٫۸

۱۴۶۸

۱٫۹۵۵

۴۰٫۹

۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علی افتخاری


مطالب پیشنهادی