نوای سحرآمیز دو ساز و دو فرهنگ / اجرای کیهان کلهر و اردال ارزنجان در تالار وحدت
۷ام اسفند ۱۳۹۶ سخنوری

سرویس موسیقی هنرآنلاین: کنسرت مشترک کیهان کلهر و اردال ارزنجان به مدت ۶ روز از روز ۴ اسفندماه تا ۱۰ اسفندماه هر شب در تالار وحدت برگزار می‌شود.

کیهان کلهر و اردال ارزنجان که پیش از این بارها در کشورهای مختلف از جمله ایران به اجرای قطعات پرداخته‌اند، بار دیگر در آخرین روزهای سال ۹۶ روی صحنه تالار وحدت حاضرشده و به اجرای قطعات ‌پرداخته‌اند.

در دومین شب از مجموعه کنسرت‌های کیهان کلهر و اردال ارزنجان که در تالار وحدت تهران آغاز شده است، پیش از آغاز برنامه، کلهر طی صحبتی کوتاه گفت: “شب گذشته کنسرت  را به استاد بهمن رجبی تقدیم کردم و امشب می‌خواهم به یکی دیگر از استادان و پیشکسوتان موسیقی آن را تقدیم کنم. از آن‌جایی که ما بیشتر روی صحنه و در حال اجرا هستیم، کارمان بیشتر در چشم است در حالی‌که استادانی هستند که بدون سر و صدا مشغول فعالیت‌‌اند و سایه‌شان بر سر موسیقی ایران است. کار ما بیشتر اجرایی است در حالی‌که کار اصلی را که تربیت شاگردان است به واقع آنها انجام می‌دهند. از این نظر اهمیت‌شان بسیار زیاد است و حق بزرگی حداقل بر سر جامعه موسیقی دارند. این حق زمانی بزرگ‌تر می‌شود که از یک خانم صحبت می‌کنیم؛ هنرمندی که به واسطه بسیاری از تنگ‌نظری‌ها بیست و چندسال است که  فعالیت محدودی داشته و در عین حال دلسرد نشده است. او استعداد درخشانی در موسیقی ایرانی بوده و هست و کماکان در حال تربیت شاگرد است.  به همین دلیل کنسرت امشب را به بانو هنگامه اخوان تقدیم می‌کنیم.”

در ادامه این کنسرت که بداهه‌نوازی بود با چنان شور و جذبه‌ای همراه شد و سازهای کمانچه و باغلاما چنان در دستان این دو هنرمند به رقص درآمدند که برنامه‌شان بدون آنتراکت تا نزدیک بامداد ادامه یافت.

اساس این اجرا بر بداهه‌نوازی‌های کلهر و ارزنجان بر اساس مقام‌های کردی غرب ایران و موسیقی علوی شرق ترکیه شکل گرفته بود.

این دو نوازنده در سکوت تالار وحدت قطعاتی را بر اساس مقام‌های علوی موسیقی ترکیه اجرا کردند. آن‌ها در بین بداهه‌نوازی خود نیز به اجرای قطعاتی از آلبوم “تا بی‌کران دوردست” پرداختند.

این بخش نیز با استقبال خوب مردم مواجه شد چراکه مقام‌های علوی ترکیه شباهت و نزدیکی زیادی به موسیقی مقامی کردی ما دارد و این نزدیکی موسیقایی با گوش شنونده‌های این کنسرت بیگانه نبود.

تبحر در نوازندگی و درعین‌حال احساس تأثیرگذار دو نوازنده از دو فرهنگ متفاوت شبی به‌یادماندنی را برای حاضران در تالار رقم زد.

اجرایی سرتاپا شور و هم‌نوازی جانانه که بار دیگر قدرت‌نمایی دو نوازنده تماماً بین‌المللی را برای عرضه اشتراکات موسیقایی مقام‌های کردی و ترکی به دوستداران موسیقی ایرانی نشان داد و به‌طور حتم می‌تواند تجربه‌ای خردورزانه در عرصه اجرای برنامه‌های مشترک این‌چنینی در ایران به‌حساب آید.

کیهان کلهر با بداهه‌نوازی‌های کمانچه که یادآور بسیاری از آوازهای فولکلور کردی بود، بخش عمده‌ای از لحظات اجرا را به دست خود گرفته بود و ساز بائلاما بیشتر به‌عنوان یک ساز همراه و به‌منظور فضاسازی و شکستن فضاهای سنگینی که کمانچه به وجود می‌آورد، نواخته شد.

این کنسرت‌ها همچون دفعات قبل در قالب بداهه‌نوازی است و قطعات با کمانچه و باغلاما اجرا می‌شوند. کنسرت‌ها تا نهم اسفندماه ساعت ۲۱:۳۰ و شب آخر (دهم اسفندماه) ساعت ۱۸:۳۰ خواهد بود.


مطالب پیشنهادی